Staré pověsti České-výpisky(zbytek)

24. ledna 2008 v 17:11 | já
zbytek:

O ŽIŽKOVI
Když u Sudoměře čekalo panské vojsko, tak na dno rybníku dali husitské ženy závoje a nepřátelé se do nich zamotali a byli poraženi. Jednooký Jan Žižka se stal vojevůdcem táboranů a spolu opevňovali město. V roce 1420 vytáhl proti husitům Zikmund, táborité se usídlili na Vítkově. Táborané Zikmunda porazili, od té doby se všichni Žižky obávali. Když obléhal hrad Rábí, spadla mu tříska do oka a oslepl úplně. Pražští měšťané najali vraha, aby
Žižku zabil, ale nevyšlo jim to. Rozhodli se, že Žižkovo vojsko zničí. Žižka čekal na kopci u Malešova. Když se vojsko blížilo, pustili vozy s kamením a tím je porazili. Když husité táhli na Moravu, tak Žižka zemřel u Přibyslavi.
KUTNOHORŠTÍ HAVÍŘI
Na počátku 16. století se Kutnohorským havířům dařilo čím dál hůře. Protože dostávali nízké platy, rozhodli se vyslat poselstvo na Budínský hrad, ale král je odmítl přijmout. Horníci se vzbouřili a usídlili se na Špicberku. Kutnohorští měšťané se báli, že havíři chystají pomstu a povolali proti nim vojsko, v jehož čele stál Oněk Kamenický, který jim slíbil, že s nimi půjde do Poděbrad, kde zajistí, aby se jejich zpráva dostala ke králi. Oněk byl však podplacen a havíře nazval jako buřiče. Král nechal dvanáct mužů popravit. Třináctý utekl.
BÍLÁ PANÍ Mnoho rodů mělo určitá znamení - předzvěstí smrti (různé zvyky, ...). Na mnohých hradech zjevovala se bílá paní, zvláště pánům z Hradce a Rožmberka (Jindř. Hradec, Telč, Bechyně, Krumlov, Třeboň, ...). Nejen jako předzvěst smrti, ale zvěstovala i šťastné události (děti, svatby). Roku 1539 se Joštovi z Rožmberka narodil syn - Petr Vok a bílá paní se stala jeho chůvou. V roce 1604 se zjevila zpovědníkovi pana Jáchyma a zavedla ho k nemocnému Jáchymovi, aby mu prokázal poslední služby. V jindřichohradeckém zámku založila ještě za svého života tradici sladké kaše a hostin pro chudé na Zelený čtvrtek.
RŮŽOVÝ PALOUČEK Hodinu od Litomyšle na západ je Růžový palouček - kolem dokola obrostlý červenými růžemi. Scházela se tam Jednota bratrská a také se tam po Bílé hoře poslední motlitbou loučila se zemí. Když tudy roku 1813 táhli Rusové (proti Napoleonovi), modlili se na Růžovém paloučku. Palouček vždy odolával, ať už poli, orbě, …
BOŽÍ SOUD
Velký zastánce starých chodských privilegií a práv, Korina vedl poselstvo k soudu do Prahy, kde je zajat a následně odsouzen k smrti. Ještě před veřejnou popravou vyzval Lamingera do roka a do dne k Božímu soudu. Po roce a dni se Korinova postava zjevila při Lamingerově hostině. Ten však ve strachu umírá.
O JÁNOŠÍKOVI
Juraj Jánošík pocházel ze Slovenska. Potom, co se mu do rukou dostala zpráva o jeho umírající matce, vrací se ze studií do vesnice Torchové, kde čeká hajduk s výzvou, aby odešli pracovat na panství. Otec i syn zůstávají u své matky. Jako trest za neuposlechnutí rozkazu dostal každý z nich sto ran lískovkou. Starý Gozda trest nepřežil, ale Jánošík odešel s dalšími chlapci do hor. Hajdukové ho po dlouhém hledání dopadli a uvěznili. Za nějaký čas byl popraven v Liptovském Mikuláši.
SYBILINA PROROCTVÍ
Sibyla, královna ze Sáby, se zatoužila setkat s králem Šalamounem. Když dojela do Jeruzaléma, poklekla na zem, políbila ji, políbila též dřevo ležící přes potok Cedron (na něm byl ukřižován Mesiáš), také navštívila horu Kalvárii, kde se po 3 hodiny modlila. Šalamoun ji přivítal jako vzácného hosta a ona u něj 9 měsíců pobývala. Za tu dobu mu královna zjevila mnohá proroctví (Ježíš - život i smrt, osud Jeruzaléma, neřesti křesťanské a jejich potrestání Bohem, o zemi české - zkáze Prahy, smrti, živoření, boje u Blaníku a boží trest).
PROROCTVÍ SLEPÉHO MLÁDENCE
Císař a český král Karel IV. roku 1362 cestou z Německa uslyšel, že nedaleko Domažlic žije slepý mládenec, ducha prorockého, a tak se za ním vydal. Mládenec mu vypravoval, jak budou země české vypadat po jeho smrti (ovládány cizími národy; chleba bude málo a roboty mnoho; válka válku bude stíhat, ...). Také Karlovi zjevil budoucí panovníky: Karel IV., Václav (jeho syn), Zikmund ( druhý syn), Albrecht (Rakušan), Ladislav (syn Albrechta), Jiří (král Čech), Vladislav (Polák), Ludvík, Ferdinand (Španěl), Maxmilián (Čech), Rudolf (syn Maxmiliána). Karel chtěl, aby vše zlé, co se dověděl, nepřišlo do jeho země - Hospodin se smiluje a pošle na pomoc blanické rytíře sv. Václava. Pak nastane klid. Král vzal mládence do Prahy, kde žil až do smrti.
PROROCTVÍ HAVLASA PAVLATY
Když bylo Halasu Pavlasovi 115 let (městečko Vysoké v podkrkonoší), svolal své potomky a pověděl jim tuto věštbu. Za krále Vladislava bylo dobře - peníze byly, úroda,... Do 50 let však přijde mor a nastane soudný den. Dále také bude v Čechách válka, velká neupřímnost a nepravosti - páni budou lid soužit a rouhat se. Sedláci budou proti vrchnostem a pány zbijí. A bude obrovský mráz (větší, než když se u mého milíře ohříval medvěd). Vy, synové, dočkáte se těch lepších let za krále Vladislava. Když pak bude Ferdinand, začnou těžké roky a za krále Matyáše a Fridricha bude nejhůř. Války budou, dokud nepřijde dobrý a pobožný král Anbestas.
RŮZNÁ PROROCTVÍ 1)Pod rozvalinou hradu v řece Orlici ležel prý kámen. Až ho statkář Straka zničí,tak do země má vtáhnout vojsko zlé. V roce 1866 statkář Straka tento kámen opravdu zničil, aby mohl stavět. I vtrhly toho roku do Čech pruská vojska a s nimi i velká bída a hladomor.
2) Nad Orlicí býval kostel se zlatým zvonem, který se propadl. Ten se zase prý objeví, až bude nový, zlatý věk - až za řekou na holé stráni vyroste temný borový les a krajní borovice uschne a její kořeny hnijí - pak přijde nějaké zvíře a zvon mezi kořeny vyryje.
3) Na Boru ve skalách sedí kamenná pana, v ruce má košili a šije. Každý rok na Velký pátek udělá jeden steh. Až košili došije, nastane tzv. soudný den.
BLANIČTÍ RYTÍŘI Na hoře Blaníku spí ozbrojení rytíři - svatováclavské vojsko. Až bude české zemi nejhůře, až bude mít tolik nepřátel, že by roznesli celou zemi na koňských kopytech, otevře se Blaník a svatý Václav povede rytíře na pomoc Čechům. Boj bude dobojován v Praze. Mnoho Čechů v něm padne, ale České království bude zachráněno.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

jestli tu seš tak klik

click 100% (462)

Komentáře

1 EVA EVA | 29. března 2008 v 8:54 | Reagovat

ČAUKY HROZNĚ DĚKUJU ZA TY REFERÁTY JÁ SEM MOC RÁDA ŽE SEM JE TU NAŠLA TAK JEŠTĚ JEDNOU DIK A PA PA PA JO A EŠTĚ NĚCO MÁŠ KRÁSNEJ BLOG PA PA PA EVA

2 Terkla Terkla | 26. listopadu 2008 v 19:25 | Reagovat

Ty díík moc si mně zachránila před 5 díkfakt papa dík moooooooc

3 andreejka andreejka | 3. února 2009 v 17:18 | Reagovat

diky moc za ty vypisky pa

4 Blabliblo Blabliblo | 30. prosince 2010 v 10:34 | Reagovat

mas to uplne blbe..neni to Korina,ale Kozina,si to zkopirovala,jak ubohe..

5 Raven Raven | 14. ledna 2011 v 20:56 | Reagovat

Ty kravo jedna, za prví to kopíruješ a za druhé dostal jsem za 5 ty ubohá čupko!

6 Admin Admin | 13. února 2011 v 2:11 | Reagovat

Tvuj problém... nemáš to opisovat ;) Ostatnim to pomohlo... Řekni mi kdo dneska nekopíruje? Hm? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama